Skip to content

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: 1 trilyon dolar ihracatı…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: 1 trilyon dolar ihracatı…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İhracat odaklı lojistik altyapısıyla uzun vadede yaklaşık 1 trilyon dolar ihracatı destekleyecek altyapıyı kuruyoruz.” dedi.

Haber Ulaştırma ve Altyapı Bakanı
Fotoğraf: Abdullah Coşkun / AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Konya Şehir Hastanesi ve Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “halka hizmet hakka hizmettir” anlayışıyla 18 yıldır süregelen ulaştırma ve altyapı hamlesini güçlendirerek, ülkeyi yarınlara taşımak üzere gece gündüz çalıştıklarını söyledi. 

Bakan Karaismailoğlu, dünyanın en çağdaş ulaşım, altyapı ve haberleşme ağlarını Türkiye’ye kazandırarak, yakın gelecekte Türkiye’nin dünyanın lider ülkelerinden biri olmasına önemli katkıda bulunacaklarını belirtti.

Bu kapsamda lojistik sektörünün de dünya ekonomisinin ve uluslararası ticaretin bütünleşen dinamosu olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, Türkiye’nin bu anlamda coğrafi konumu itibarıyla önemli noktada yer aldığına işaret etti. Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracat odaklı lojistik altyapısıyla uzun vadede yaklaşık 1 trilyon dolar ihracatı destekleyecek altyapıyı kuruyoruz. Sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak, ülkemizi lojistik üssü haline getirmek amacıyla inşa edeceğimiz 25 lojistik merkezi de çok önemli yatırımlar arasında görüyoruz. Bugün bu merkezlerden onuncusu olarak hizmete açtığımız Konya Kayacık Lojistik Merkezi ile bu hedefe bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu merkezle Konya, uluslararası taşımacılık koridorlarındaki payını yükselterek önemli bir yük aktarma merkezi olacaktır. Ülkemize 1,7 milyon ton taşıma kapasitesi ve 1 milyon metrekare lojistik alan kazandırmış oluyoruz. 50 bin metrekare alanda altyapısı tamamlanan akaryakıt doldurma-boşaltma ve depolama tesisiyle lojistik merkez projeleri içinde ilk olarak Kayacık’ta uygulama yapmış oluyoruz.”